“Góry z duszą” to cykl trzech książek autorstwa Moniki Witkowskiej, w których dzieli się z nami swoimi górskimi opowieściami z różnych stron świata. Każda z nich to zbiór ciekawych historii z podróży, które z pewnością pochłoną wszystkich, którzy uwielbiają życie pełne wrażeń i niestandardowe wyjazdy, które mogą stać się przygodą życia.

Żadna z części “Gór z duszą” nie jest ze sobą powiązana, więc jeśli akurat na półce sklepowej zauważyłeś jedną z nich, nie obawiaj się, że nie znasz całości. Niezależność każdego tomu daje ogromną swobodę nam – czytelnikom i sprawia, ze sami możemy decydować o tym, w jakiej kolejności będziemy czytać całą serię, bez konieczności trzymania się jakichkolwiek założeń z góry narzuconych przez autora.

Zasad chronologii nie musimy przestrzegać tylko i wyłącznie w kwestii czytania poszczególnych części książki, ale także w obrębie danego tomu. Każdy rozdział bowiem to odrębna historia i opowieść o innym zakątku świata, w którym główną rolę odgrywa rzecz jasna jakaś konkretna góra. Możemy zatem wyrywkowo wybierać treści, które interesują nas najbardziej i “skakać” po rozdziałach w dowolny sposób, chociaż wielce prawdopodobne jest to, że po przeczytaniu chociażby jednego z rozdziałów, pochłoniesz całą książkę i zaraz potem wybierzesz się do sklepu po kolejne części serii.

Cały cykl “Gór z duszą” to skrupulatnie zbierany materiał górskich doświadczeń, które potem Monika Witkowska przelała na papier. Interesujące jest to, że kierunki podróży autorki opisywane we wszystkich częściach są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Swoją uwagę skupia na górach, które znacznie różnią się od siebie m.in. położeniem, warunkami atmosferycznymi, wysokością, trudnościami technicznymi czy też nakładem finansowym, jakim powinniśmy dysponować chcąc spróbować wejść na którąś z nich.

I tak np. w pierwszej części przeczytać możemy m.in. o najwyższej górze obu Ameryk i najwyższym szczycie świata poza Himalajami i Karakorum – Aconcagua (6962 m n.p.m.) oraz o najwyższym wierzchołku w Polsce – Rysach (2499 m n.p.m.).

(kubek w Górskich Klimatach → https://www.gorskieklimaty.pl)

W drugiej części autorka zabiera nas w świat chociażby uznawanej za najzimniejszą górę świata – Denali (6190 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżki (1603 m n.p.m.).

W trzeciej części natomiast poznamy bliżej m.in. bardzo trudną pod względem technicznym Piramidę Carstensza (4884 m n.p.m.) czy najbardziej dziki zakątek Polski – Bieszczady.

Dzięki temu każdy tom “Gór z duszą” ma element polskości, co daje szansę wszystkim nam wybrać się na górską przygodę śladami Moniki Witkowskiej.

Prócz relacji z poszczególnych wypraw cała seria przepełniona jest niezliczoną ilością ciekawostkami historycznymi, kulturalnymi czy obyczajowymi. Wszystkie rozdziały kończą się zbiorem najważniejszych informacji praktycznych, co jest przydatnym podsumowaniem dla osób, które chcą wybrać się w dane miejsce.

Całość dopełniona jest niesamowitymi fotografiami, przedstawiającymi miejsca i ludzi, które Witkowska miała okazję poznać.

Jeśli chcesz oderwać się od codzienności i myślami znaleźć się na drugim końcu świata, sięgnij po “Góry z duszą” i zapomnij o szarej rzeczywistości 🙂

Co znajdziesz w poszczególnych tomach?

TOM I “Góry z duszą”: 

Aconcagua

Mont Blanc

Rysy

Ararat

Großglockner

Lobuche East

Kala Pattar

Kilimandżaro

TOM II “Góry z duszą – pasja i przygoda”:

Denali

Chimborazo

Matterhorn 

Góra Kościuszki 

Śnieżka

Ruwenzori

Ben Nevis

TOM III ” Góry z duszą – szczyty marzeń”:

Kazbek

Dolomity

Annapurna

Mount Vinson

Piramida Carstensza

Bieszczady

Teide

 

Przyjemnej lektury! “W cieniu Gór”!!

About the Author

Dodaj komentarz