“NANGA DREAM. OPOWIEŚĆ O TOMKU MACKIEWICZU”

Wydarzeniami, które miały miejsce pod koniec stycznia 2018 na Nanga Parbat żyła cała Polska. Wszystkie media skupiły swoją uwagę w kierunku gór wysokich, gdzie rozgrywała się tragedia z udziałem Tomka Mackiewicza i Elisabeth Revol.

Wówczas internet zawrzał i jak to często bywa w takich sytuacjach, wielu zabierających głos w tej sprawie, było głosem krytyki i niepochlebnych opinii na temat postępowania, stylu i decyzji podjętych przez Tomka i Eli. Z poziomu fotela z dużą łatwością przychodzi nam ocenianie i wypowiadania się w sposób dosadny, często nieprzemyślany i nieodpowiedni, szczególnie w takiej przestrzeni jaką jest internet.

A czy w ogóle mamy prawo, żeby publicznie, w komentarzach oceniać, piętnować i potępiać??

Aby zachować pamięć o Tomku Mackiewiczu w październiku 2018 r. ukazała się książka autorstwa Mariusza Sepioło pt. “Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Do jej powstania przyczyniło się wiele osób z otoczenia Tomka – rodzina, przyjaciele, bliscy znajomi. Z zaangażowaniem dzielą się swoją pamięcią o jego osobie, przytaczając różne historie życia.

To książka z kategorii świata gór, jednak na początku lektury, nie znajdziemy w niej opisów miejsc, szczytów, górskich krajobrazów, pionowych ścian. “Nanga Dream” szczególnie w pierwszej części skupia uwagę przede wszystkim na człowieku. Dzięki rozmowom z różnymi osobami, zostaje nam przybliżona sylwetka Tomka. Opisane historie zmuszają nas do refleksji i zadumy nad tym, z jakimi problemami przychodzi człowiekowi walczyć w życiu.

Jeśli wyrywkowo i w sposób fragmentaryczny spojrzymy na postać Mackiewicza, z łatwością przyjdzie nam przypiąć mu łatkę “ćpuna” i “narkomana”. Z książki jednak dowiadujemy się, że była to o wiele bardziej złożona osoba, która faktycznie zbłądziła w życiu i to nie jeden raz, ale podniosła się z dołka, w którym niejeden z nas pozostałby już na zawsze. 

Oczywiście w  “Nanga Dream” nie brakuje opowieści o górach. M.in. czytamy o niesamowitym wyczynie Tomka Mackiewicza i Marka Klonowskiego, którzy zdobyli szczyt Logan, za co otrzymali nagrodę Kolosa w 2008 r. za wyczyn roku dokonując wyczerpującego trawersu Mount Logan.

Opowieść o Nanga Parbat jest zwieńczeniem książki. Zawziętość, determinacja, zaangażowanie i upór w zdobywaniu tej góry przez Mackiewicza jest godny podziwu. Tragiczne wydarzenia z ostatniej próby zdobycia Nangi, opisane z dokładnością mrożą krew w żyłach i jednocześnie skłaniają do przemyśleń – jak wiele człowiek potrafi poświęcić dla swojej pasji, marzenia, a nawet obsesji.

Tę książkę powinno się czytać w ciszy i skupieniu, aby wtopić się w opisywane wydarzenia i spróbować zrozumień drugiego człowieka.

“Witold Mackiewicz jest przekonany, że odejście Tomka ma sens dla wielu osób.

 – Dla mnie Tomek żyje – mówi – żyje w moim sercu”.*

(kubek w górskich klimatach → GORSKIEKLIMATY.PLGORSKIEKLIMATY.PL – FB)

 

Przyjemnej lektury!

 “W cieniu Gór”

 

*Mariusz Sepioło, “Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”, str. 311.

About the Author

Dodaj komentarz