Koniaków, Ochodzita – 23.02.2019

Ochodzita to szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 894 m n.p.m. wznoszący się nad malowniczą wsią zwaną Koniakowem. Bezleśna góra o kształcie kopuły jest gwarancją niesamowitych widoków i szerokich panoram. Żeby się na niej znaleźć nie potrzebujesz ani dużo czasu, ani dużo sił. Jesteś ciekawy takiej wędrówki? – zostań z nami na dłużej 🙂

Takiej propozycji wędrówki nie było jeszcze na naszym blogu. Do tej pory prezentowaliśmy Wam górskie wypady, które wymagały chociażby minimalnej kondycji fizycznej i poświęcania na nie przynajmniej kilku godzin. Możemy przypuszczać, że nie każdy lubi w tak bardzo aktywny sposób spędzać swój wolny czas, jednak domyślamy się, że chętnych na podziwianie pięknych górskich krajobrazów nie trzeba będzie długo szukać. Kto nie lubi stanąć gdzieś na górze, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i nacieszyć oczy malowniczymi widokami?! 

Zanim zdobędziesz szczyt, zazwyczaj musisz z siebie dużo dać, co wiąże się niejednokrotnie z ogromnym wysiłkiem fizycznym i kilkugodzinnym marszem ostro pod górę. Z bijącym sercem i lekką zadyszką stajesz na wierzchołku, próbując uspokoić oddech i rozpływasz się nad szerokimi widokami, patrzysz na drogę, którą przebyłeś i myślisz sobie, że to wszystko na co teraz możesz patrzeć jest nagrodą dla Ciebie za Twój trud. I to między innymi dla tego właśnie uczucia lubimy tak bardzo chodzić po górach. Niesamowita satysfakcja powoduje, że każde zmęczenie uchodzi z prędkością światła i dostajemy zastrzyk energii, który przychodzi do nas nie wiadomo skąd. Magia? To chyba siła płynąca z gór 🙂 .

Z pewnością są osoby, które darzą góry ogromną sympatią, ale z różnych przyczyn nie są w stanie wejść na wyższe szczyty, bardziej wymagające bądź przebyć dłuższe trasy. A może po prostu nie jesteś typem wędrowca, sportowca, wyczynowca i nawet godzinny marsz na niską górę potrafi wylać z Ciebie siódme poty… niezależnie od tego, do której grupy należysz, szczyt Ochodzitej w Beskidzie Śląskim jest absolutnie dla każdego i warto się tam wybrać, nie sugerując się jej niską wysokością. 

My Ochodzitą mieliśmy w planach od dłuższego czasu. Dobrze zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jakiego typu jest to góra i ile czasu oraz wysiłku będzie od nas wymagała. Właśnie dlatego odwlekaliśmy wyjazd w te strony w nieskończoność, bo za każdym razem obieraliśmy inny kierunek, który będzie zmuszał nas do większego wysiłku. No ale przecież czasami przychodzą dni, w których nie ma się tak dużo siły i energii na długie wędrowanie. 

Okres zimowych chorób w tym roku niestety nas nie ominął i siła wyższa zwaliła nas z nóg. Po dłuższym czasie spędzonym w łóżku, chcieliśmy się w końcu wyrwać w góry, ale zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że osłabiony organizm nie da rady ruszyć w daleką drogę. Właśnie wtedy stwierdziliśmy, że to idealny moment na to, żeby udać się w kierunku Ochodzitej.

Ochodzita to góra, którą możemy zaliczyć do grona miejsc idealnych dla “leniwych wędrowców” 🙂 . Aby się tam znaleźć należy ruszyć do Koniakowa – najwyżej położonej wsi w Beskidzie Śląskim. Już jadąc samochodem możemy podziwiać piękne i sielskie widoki. Najlepszym miejscem, w którym możemy się zatrzymać jest Karczma Ochodzita. Spod Karczmy dzieli nas dosłownie kilka minut spaceru na szczyt Ochodzitej. 

(Karczma Ochodzita)

Po kilku minutach stajemy na górze, na której możemy kręcić się wokół własnej osi i z każdej strony czekają na nas niesamowite krajobrazy. Tak naprawdę moglibyśmy zapytać czego nie widać z Ochodzitej?! Panorama jest bardzo szeroka i możemy z pewnością stwierdzić, że zaliczylibyśmy ją do jednej z piękniejszych w Beskidzie Śląskim. 

Z Ochodzitej dostrzec możemy m.in. Baranią Górę, Glinne, Żurawnicę, Jałowiec, Czerniawę Suchą, Romankę, Rysiankę, Pilsko, Boraczy Wierch, Grubą Buczynę, Krawców Wierch, Muńcuł, Kotarz, Wielką Rycerzową, a przy dobrej widoczności zobaczymy również słowacką Fatrę i Tatry. 

Ze względu na to, że od miejsca, gdzie możemy zaparkować samochód do szczytu dzieli nas zaledwie kilka minut jest to idealne miejsce, skąd możemy podziwiać wschody i zachody słońca. Ochodzita jest uwielbiana przez amatorów fotografii krajobrazowej i trudno się temu dziwić – potrafi dostarczyć wielu pozytywnych emocji. 

W naszym odczuciu jest to również świetne miejsce na zorganizowanie swojej wymarzonej górskiej sesji ślubnej bądź narzeczeńskiej. Jeśli akurat poszukujecie dogodnej przestrzeni do zrobienia tego typu zdjęć, koniecznie weźcie pod uwagę to niepozorne miejsce w Beskidzie Śląskim 🙂 . 

My na Ochodzitą wybraliśmy się w okresie zimowym, jednak po pierwszej wizycie w tych okolicach wiemy, że chcemy zobaczyć je również w typowo letniej odsłonie. Wielce prawdopodobne jest także to, że szybko wrócimy tam na obserwację wschodu i zachodu słońca.

Mamy nadzieję, że od tej pory Koniaków nie będzie kojarzony jedynie z wyrobami koronkarskimi, a z miejscem, gdzie znajduje się jedno z piękniejszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim. 

Pamiętajmy również, że Koniaków znajduje się tuż obok Istebnej i Wisły, które można połączyć w sympatyczną jednodniową wycieczkę objazdową. 

Dodatkowe informacje:

Coś dla miłośników kolarstwa: przez Koniaków przechodzą interesujące trasy rowerowe – Główny Karpacki Szlak Rowerowy (621 km) i zielona trasa rowerowa nr 253 – Istebna → Jaworzynka → Koniaków (28 km)

Z górskimi pozdrowieniami, “W cieniu Gór“!!

About the Author

Dodaj komentarz