(Koprowy Wierch – Tatry Wysokie)

 

Dobrý deň!, Ahoj!


Słowacja to typowo górski kraj, którego 61 % powierzchni zajmują tereny górskie. Mimo tego, że przebiega przez nią jeden łańcuch górski – Karpaty, to wewnątrz niego znajduje się cała masa pasm górskich.

Najpopularniejszym pasmem są Tatry, które aż w 77,7% należą do Słowacji, a jedynie 22,3 do Polski. Tatry Wysokie to część Tatr, która wzbudza największe zainteresowanie. Najwyższym szczytem jest Gerlach mierzący 2655 m n.p.m. i nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Druga co do wysokości Łomnica – 2634 to również szczyt taternicki, jednak na jej wierzchołku może znaleźć się każdy za sprawą kolejki linowej. Dzięki niej bez problemu możemy stanąć na najbardziej spektakularnym tarasie widokowym w Tatrach. 

Jak się okazuje nie tylko Polacy mają swoją narodową górę. Dla Słowaków odpowiednikiem Giewontu jest Krywań o wysokości 2494 m n.p.m. Często odwiedzanym szczytem jest również Sławkowski Szczyt wnoszący się na wysokość 2452 m n.p.m.

Tatry zachodnie charakteryzujące się łagodniejszym i mniej strzelistym krajobrazem również mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Mimo innego ukształtowania terenu, nie brakuje tam stromych podejść i dużej ekspozycji terenu. Przez Słowację przebiega szlak nazywany Orlą Percią Tatr Zachodnich, a jest nią grań Rohaczy. Najwyższy szczyt Tatr Zachodnich to Bystra – 2250 m n.p.m.

Mniej popularne a co za tym idzie mniej zatłoczone są Tatry Bielskie, których najwyższy szczyt to Hawrań o wysokości 2152 m n.p.m. 

Ale Słowacja to nie tylko Tatry!! Poza nimi największy ruch turystyczny jest na Małej Fatrze. Najwyższy szczyt to Wielki Krywań – 1709 m n.p.m., jednak najbardziej popularny i najpiękniejszy uważany jest Wielki Rozsutec – 1610 m n.p.m.

Wielka Fatra natomiast często przyrównywana jest do polskich Bieszczadów, gdyż krajobraz kojarzyć może się z połoninami. Najwyższym szczytem jest Ostredok o wysokości 1592 m n.p.m.

Mimo tego, że w nazwie pojawiają się Tatry, to Niżne Tatry są odrębnym pasmem górskim. Najwyższy szczyt w tej części to Dziumbier o wysokości 2043 m n.p.m.

To oczywiście nie wszystkie pasma górskie znajdujące się na Słowacji. Jest to dowód na to, że warto poznawać ten górzysty kraj, który jest istnym rajem ludzi, którzy swoje serca pozostawili na wyżynach :).