Krzeszów Górny –> Żurawnica –> Krzeszów Górny – 02.12.2018

Żurawnica to szczyt wchodzący w skład Korony Beskidu Małego Klubu Zdobywców Koron Górskich RP.

Żurawnica to szczyt Beskidu Małego mierzący zaledwie 724 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem w tzw. Grupie Żurawnicy i jednocześnie najniższym spośród wszystkich gór, które tworzą projekt Korony Beskidu Małego Klubu KZKG RP.

Tym razem chcielibyśmy Wam przedstawić propozycję wycieczki, którą można potraktować jako spacer w terenie górzystym. Nie potrzeba na nią dużo czasu i wydaje się być ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć górskie wędrówki od bardzo krótkich dystansów, bądź po prostu dla wszystkich, którzy chcą pospacerować górskim szlakiem.

Trasa w pigułce

Krzeszów Górny –> Żurawnica – ok. 40 min.

Żurawnica –> Krzeszów Górny – ok. 1 h 

Mapa Turystyczna<– Przebieg trasy na mapie.


Nasza subiektywna ocena szlaku:
To spacerowa, krótka trasa odpowiednia dla wszystkich – nawet dla osób o słabszej kondycji. Z miejscowości Krzeszów po kilkudziesięciu minutach dotrzemy na szczyt. Warto zwrócić uwagę jednak, że ostatnie metry to stromy odcinek, który może stanowić przeszkodę, kiedy warunki na szlaku są niekorzystne. Jak się okazuje nawet na bardzo niskich górach i krótkich odcinkach, może nas coś zaskoczyć, jeśli nie będziemy odpowiednio wyposażeni. W chwili oblodzenia warto pamiętać o raczkach i uważnie stawiać stopy.

My ten przyjemny spacer rozpoczęliśmy w miejscowości Krzeszów. To niewielka wieś położona pomiędzy Beskidem Małym a Beskidem Makowskim w niedalekiej odległości od Żywca. Samochód zostawiamy blisko kościoła na terenie Krzeszowa Górnego i ruszamy na szlak czerwony.
Początkowo idziemy pod górę asfaltową drogą, mijając domy okolicznych mieszkańców należące do osiedla, które nosi taką samą nazwę jak góra, na którą zmierzamy – osiedle Żurawnica.

Kościół w Krzeszowie
os. Żurawnica


Po kilkunastu minutach schodzimy z drogi asfaltowej i wchodzimy w teren leśny. Szlak dość mocno pnie się w górę. Po około 40 minutach od punktu startowego docieramy na szczyt Żurawnicy. Mimo tego, że to bardzo krótki odcinek i niski szczyt warto wspomnieć o ostatnich metrach, które na niego prowadzą. To strome podejście, które może być kłopotliwe jeśli szlak jest oblodzony, śliski i mokry, bądź w chwili kiedy zalega tam duża warstwa śniegu. To dosłownie kilka kroków, które trzeba stawiać bardzo uważnie, szczególnie kiedy schodzimy.

ostatni odcinek do szczytu Żurawnicy

Szczyt Żurawnicy jest porośnięty lasem, więc nie możemy liczyć na dalekie obserwacje. Ciekawym i charakterystycznym elementem tego miejsca są natomiast tak zwane Kozie Skały, które znajdują się na stokach Żurawnicy. Jest to największe tego typu skupisko formacji skalnych w Beskidzie Małym.

Żurawnica 724 m n.p.m.

Ze względu na to, że czerwony szlak na Żurawnicę to bardzo krótki odcinek, zależało nam na tym, żeby zejść z powrotem do Krzeszowa inną trasą. Dlatego też po krótkiej chwili spędzonej na szczycie, ruszyliśmy w dół szlakiem zielonym. To właśnie wzdłuż trasy oznakowanej na zielono, umiejscowione są wspomniane wcześniej Kozie Skały.
Po krótkiej chwili wychodzimy na niewielką polanę, otwartą przestrzeń, z której możemy podziwiać całkiem przyjemny widok. W oddali mogliśmy obserwować niesamowite zjawisko, które zawsze robi na nas ogromne wrażenie – wał fenowy. Widowisko, w którym główną rolę odgrywają chmury i wiatr tworzą niesamowite obrazy. Oczywiście najbardziej spektakularne doznania są w chwili, kiedy obserwujemy wał fenowy w Tatrach, kiedy chmury obijają się o strzeliste, tatrzańskie dwutysięczniki, jednak również podczas tej krótkiej wycieczki po Beskidzie Małym był to bardzo przyjemny akcent w ciągu dnia.

Kozie Skały

Szlak zielony sprowadził nas do Krzeszowa Górnego w okolice kościoła szerokimi ścieżkami, a na końcu asfaltową drogą. Schodząc, mogliśmy patrzeć na całą okolicę.

Trasa, którą Wam przedstawiliśmy może być ciekawą propozycją na przyjemny niedzielny spacer w górskich terenach Beskidu Małego. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na całodzienny wypad w góry, a chcielibyście poszwendać się po niskich górkach, warto pamiętać o tym niskim szczycie w Beskidzie Małym.


Z górskimi pozdrowieniami, “W cieniu Gór“!!


Kompletujesz wszystkie szczyty, które wchodzą do Korony Beskidu Małego?  Jeśli tak – możesz uzyskać odznaczenia 🙂 


Popularna KBMŁ po zdobyciu 1 szczytu z listy

Brązowa KBMŁ po zdobyciu 5 szczytów z listy

Srebrna KBMŁ po zdobyciu 10 szczytów z listy

Złota KBMŁ po zdobyciu 20 szczytów z listy


About the Author

Dodaj komentarz